החזרי מס הכנסה

כשמיליארדי שקלים בקופת מס הכנסה מחכים לחזור לבעליהם, 
רבים שואלים את עצמם מהם התנאים להחזר ולכמה הם זכאים.
במיוחד כדי לעזור בהבנת הנושא העלינו כאן שאלות נפוצות.

מי זכאי להחזר מס?

כל שכיר שמשלם מס הכנסה, עשוי לגלות שגובה המס שהוא חייב לשלם נמוך מסכום המס ששילם בפועל.
הזכאות להחזר מס נובעת בעיקר מכך שהמעסיק גובה יותר ממה שמס הכנסה מחייב. הבעיה אינה במעסיק אלא בשיטת העבודה שמס הכנסה מחייב.

הנה כמה מהסיבות הנפוצות שיכולות לגרום לחיוב יתר במס:                                    א. העובד לא עבד באופן רציף במשך 12 חודשים.
ב. המעסיק לא היה מודע לכל הזיכויים המגיעים לעובד (כגון: נכויות, ועדות השמה, תואר אקדמי, מעבר לאזור מגורים מועדף, הפקדות אישיות לקופות גמל, פנסיה וביטוחי חיים, הפסדים בשוק ההון ועוד).

שאלות נפוצות למתעניינים בהחזר מס הכנסה

כשמיליארדי שקלים בקופת מס הכנסה מחכים לחזור לבעליהם, רבים שואלים את עצמם מהם התנאים להחזר ועד כמה הם זכאים. במיוחד כדי לעזור בהבנת הנושא העלינו כאן שאלות נפוצות.

שאלות נפוצות החזר מס הכנסה

מי בדיוק זכאי להחזר מס?

כל שכיר שמשלם מס הכנסה, עשוי לגלות שגובה המס שהוא חייב לשלם (המבוססת על כל ההכנסות השנתיות) נמוך מסכום המס ששילם בפועל. הזכאות להחזר מס נובעת בעיקר מכך שהמעסיק גובה יותר ממה שמס הכנסה מחייב. הבעיה אינה במעסיק אלא בשיטת העבודה שמחייב מס הכנסה.

הנה כמה מהסיבות הנפוצות שיכולות לגרום לחיוב יתר במס:

א. העובד לא עבד באופן רציף במשך 12 חודשים.

ב. המעסיק לא ידע לנכות את כל הזיכויים המגיעים לעובד, כי העובד לא הצהיר או לא יכול היה להצהיר עליהם למעסיק (כגון: נכויות, ועדות השמה, תואר אקדמי, מעבר לאזור מגורים מועדף, הפקדות אישיות לקופות גמל, פנסיה וביטוחי חיים, הפסדים בשוק ההון ועוד).

 

מהם הגורמים שיכולים לתרום להחזרי מס?

הנה כמה מצבים נפוצים (מתוך כ-70 סעיפים) שבהם קיימת אפשרות להחזר מס. אם אחד או יותר מהסעיפים הללו חל עליך, קיים סיכוי טוב שמגיע לך החזר מס.

א. אבטלה בחלק מהשנה.

ב. החלפת מעסיקים במהלך השנה ללא ביצוע תאום מס.

ג. עבודה במספר מקומות במקביל או הכנסה ממספר מקורות ללא תיאום מס.

ד. עבודה במהלך השנה גם בישראל וגם בחו"ל.

ה. שינויים במצב אישי או משפטי במהלך השנה (לידת ילד, גירושין, תשלום מזונות וכו').

ו. מגורים באזור עדיפות לאומית (כגון: רמת הגולן, גליל, יהודה ושמרון, נגב וערבה).

ז. עולים חדשים עד 3 שנים מיום שעלו לארץ.

ח. חיילים משוחררים במשך שנתיים מיום שחרורם מצה"ל.

ט. תשלומים באופן עצמאי לקרן פנסיה, קופת גמל ו / או בטוח חיים.

י. ילדים שעברו ועדת השמה.

יא. תרומות למוסדות המוכרים לפי סעיף 46 לפקודת המס.

 

איך ניתן לדעת מראש איזה החזר מגיע לי?

את סכום החזר המס המדויק המגיע לך ניתן לדעת רק לפני הגשת הדו"ח למס הכנסה. לצורך כך דרושים כל הנתונים על ההכנסה השנתית, המצב המשפחתי, הרפואי והמשפטי.

 

האם אני צריך להגיש דו"ח שנתי מלא למס הכנסה על מנת לקבל החזרים?

כן, כדי לקבל החזרים אתה חייב להגיש דו"ח הכנסות מלא למס הכנסה.

 

איזה מסמכים אני צריך להציג כדי לזכות בהחזר?

כדי לקבל את ההחזר, צריך להציג מסמכים על הכנסות, ניכויים וזיכויים אישיים בשנת המס, כגון: טפסי ריכוז משכורות שנתיים (106), אישורים על תשלום גמלאות מהמוסד לביטוח לאומי, אישור על מקום מגורים מהרשות המקומית, טפסי קבלת פיצויים (161), אישורים רפואיים רלוונטיים, אישורים שנתיים מקופות הגמל ומביטוחי החיים, קבלות על תרומות למוסדות מוכרים (לפי סעיף 46), ניקוי מס במקור על רווחי הון (ועל הפסדים) ועוד.

 

האם אני צריך להגיש בקשה להחזר מס בנפרד מאשתי?

לא. על פי החוק, כל בקשת החזר חייבת להתייחס גם להכנסות בן/בת הזוג. דיווח על שני בני הזוג משפיע על חבות המס של כל אחד מהם בנפרד.

 

אם קיבלתי דמי אבטלה, האם אני יכול לקבל החזר מס?

אם היית מובטל תקופה מסוימת במהלך השנה, אז סביר להניח שמגיע לך לקבל החזר מס. ניכויי המס של המעסיק החדש לא יכולים לקחת בחשבון את החודשים בהם לא עבדת. לכן חזרה לעבודה אחרי קבלת דמי אבטלה יכולה להוות סיבה מעולה לבקשת החזר מס.

 

מה לעשות אם אין לי טופס 106 על סיכום ההכנסות שלי אצל מעסיק?

טופס 106 הוא מסמך עיקרי שיש להגיש לטובת החזר מס. הטופס מפרט את הכנסות וניכויי העובד בשנת המס. על פי החוק ועד עד ליום 31 במרץ חייב כל מעסיק למסור לעובד טופס 106. ניתן לפנות למעסיק ולקבל ממנו העתק מהטופס גם לאחר שנים. רק במקרים קיצוניים ניתן להסתפק בתלוש המשכורת האחרון.

 

האם הגשת דו"ח למס הכנסה, מחייבת אותי להגיש דו"ח גם בשנים הבאות?

כל פנייה של שכיר להחזר מס, היא כמו רישום חד פעמי. אין בהגשת בקשת החזר משום חובה להגשת בקשה גם בשנים הבאות.

 

האם פקיד השומה יזמין אותי לראיון או שהם יבצעו את החישובים והטיפול בלעדי?

כל הטיפול בדו"ח להחזר מס עובר בדיקה ואישור במס הכנסה ללא נוכחות מגיש הבקשה או מייצגו.

 

האם ייתכן מצב בו אני מבקש החזר, ואילו מס הכנסה יודיע לי, אחרי בדיקה, כי על פי החישובים שלו אני דווקא חייב להם עוד כסף?

כן, יכול להיות מצב כזה. הוא יקרה רק כשהדו"ח שלך הוגש ללא כל הנתונים הנדרשים או שלא נבדק ביסודיות על ידי גורם המתמחה בהחזרי מס.

 

עד מתי אני יכול להגיש דו"ח למס הכנסה על דרישת החזר?

ניתן להגיש בקשה להחזר מס בכל יום ועל פי חוק אין מועד הגשה קבוע. ניתן להחזיר עד 6 שנים אחורה. לאחר מכן הכסף יישאר לתמיד בקופת האוצר.

 

כמה זמן לוקח הטיפול במס הכנסה עד שיחזירו לי את הכסף?

סעיף 159 ב' בפקודת המס, קובע שההחזר יבוצע תוך 90 יומי עסקים (לא כולל שישי, שבת וחגים). במקרה של תיקוני שומה וערעורים (השגה) הפקודה קובעת החזר אפילו לאחר 180 יום. בנוסף, מס הכנסה מתקשה בתקופה האחרונה לעמוד בכל היקף הבקשות. לכן לצערנו ובגלל עומס העבודה של פקידי השומה, החזר מס עלול להתבצע גם חודשים ארוכים לאחר הבקשה המקורית. עיכוב חריג קיים היום במיוחד בלשכות השומה של פתח תקווה ונתניה. לכן, מרגע הגשת הבקשה רצוי לעקוב אחרי תקינות הבקשה וכדאי להתאזר בהרבה מאד סבלנות.

בכל מקרה, מס הכנסה יודע לשלם ריבית על כסף שלא הוחזר במועדו. החזר המס שישולם מעבר לזמן הקבוע בחוק, יהיה צמוד מדד ויישא ריבית שנתית של 4%. הריבית והפרשי ההצמדה פטורים ממס.

 

למה כדאי לי לבקש החזר מס דרך חברה המתמחה בהחזרי מס לשכירים?

הגשת בקשה להחזר מס דרך חברה המתמחה בהחזרי מס עדיפה על הגשת בקשה באופן עצמאי. רוב הסיכויים שחברה כזו תמלא עבורך את הטפסים הנדרשים באופן המלא והכדאי ביותר. חברה מתמחה תוכל לאתר עבורך את כל הזכאויות, הפטורים והניכויים האפשריים עבורך. היא תוכל לעזור לך באיסוף והשלמת האישורים החסרים, בטיפול ומעקב רצוף מול רשויות המס ואף בביקורת משלימה לאחר קבלת החזר המס לאימות התוצאות מול הצפי המקורי. גם ההוצאה על הטיפול בהחזר היא הוצאה מוכרת עליה תוכל להזדכות בבקשת ההחזר בשנה הבאה.

 

כמה כסף גובות החברות המטפלות בהחזרי מס?

בדרך כלל חברות להחזרי מס לוקחות כמה מאות שקלים לפתיחת תיק. בנוסף תגבה עמלה מגובה ההחזר הסופי. התשלום לפתיחת התיק יתבצע עם התחלת העבודה. תשלום העמלה הסופית יתבצע לאחר אישור סכום ההחזר ממס הכנסה ולפני הפקדת הכסף בחשבון הבנק של השכיר.

 

למי מס הכנסה מחזיר את הכסף? האם ישירות אלי או לחברה שביצעה עבורי את הטיפול בבקשת ההחזר?

החזר המס מועבר על ידי מס הכנסה ישירות לחשבונו של השכיר ולא למייצגים או למטפלים בבקשה בשמו. כדי להבטיח שהחברה שטיפלה בהחזר המס אכן תקבל את שכרה, נוהגות חברות רבות לגבות את שכרן מהשכיר אחרי שמס הכנסה אישר את הסכום הסופי להחזר ולפני שהוא מעביר את הכסף לחשבון הבנק.

 

יש לך שאלה נוספת?

רוצה לדעת האם אתה זכאי להחזר מס?

צור איתנו קשר ואחד מאיתנו יחזור אליך בהקדם!